Rok 2017 v jednom článku

14.12.2017

Rok 2017 byl, kromě rozvoje webů a aplikací u stávajících zákazníků a webů novým zákazníkům, rokem redesignů.

Responzivita a HTTPS

Weby mají tendenci stárnout. Víc morálně než jakkoli jinak. Letos jsme pracovali hodně na nových grafických verzích webů a úpravě pro mobilní zařízení - responzivní design.

Některé weby, například veselatkanicka.cz nebo travel2prague.cz mají návštěvnost  z mobilů a tabletů vyšší než z klasického desktopu.

Všechny nové weby jsou již na zabezpečeném protokolu HTTPS. Postupně takto převádíme i některé starší weby.

Nové weby

Letos jsme spustili tyto nové (nebo obnovené) weby:

signalstav.cz

signalstav.cz

mojeplazma.cz

mojeplazma.cz

naplynarni.cz

naplynarni.cz

bikecentrum.eu

eshop.bikecentrum.eu

travel2prague.cz

travel2prague.cz

sklarskaskola.cz

sklarskaskola.cz

washtec.cz

washtec.cz

petranemravova.com

petranemravova.com

snurkomat.cz

snurkomat.cz

3ekariera.cz

3ekariera.cz

young4energy.cz

young4energy.cz

 

EET

Už na konci roku 2016 jsme nasadili EET v rekordním čase na webu www.alcron.cz a během zimních měsíců jsme pokračovali v implementaci na všechny eshopy.

HTTPS

Roky jsme sledovali vývoj okolo open source certifikační autority Let´s Encrypt a jejich certifikátu. V průběhu roku 2016 už začaly velké webhostingové společnosti nabízet tento SSL certifikát zdarma. Plus tlak prohlížečů Google Chrome a Mozilla Firefox na zabezpečení webů zajistil, že všechny naše nové weby již zabezpečení přes HTTPS používají (ne jen pro platby kartou, kde to bylo vždy) a postupně aktualizujeme i starší weby.

TinyMCE

V květnu byl web našeho zákazníka hacknut. To byly hektické hodiny... Než jsme zjistili, čím to bylo způsobeno, byl web nefunkční a přesměrovával návštěvníky na "dospělácký" web. Útok byl automatizovaný a využil neošetřenou bezpečnostní chybu ve starém CKeditoru. Ačkoli zákazníkům nabízíme (placenou) službu aktualizace webu, ne všichni ji využívají. A pak mohou i takto dopadnout.

Rozhodli jsme se proto pro změnu - vybrali jsme jako editor obsahu TinyMCE. Má pro nás a naše zákazníky jednu zásadní výhodu v tom, že umožňuje fungování ze vzdáleného úložiště - cloudu. Celá aplikace editoru je tedy umístěná/hostovaná u výrobce a je tak automaticky zajištěno, že zákazník využívá neustále čerstvou verzi se všemi opravami, úpravami a vylepšeními. A to vše bez našeho zásahu, takže je to celkově efektivnější.

Git

Pro úložiště zdrojového kódu jsme přestali používat hostované řešení Subversion a přešli jsme na vlastní VPS server kde provozujeme Git úložiště s využitím aplikace Gogs. Automatickým propojením s vývojovým prostředím na serveru SkoroHotovo.cz se zlepšila spolupráce více programátorů a kodérů pracujících zároveň na jednom projektu.

Dotazníky pro HCI

Pro společnost HealthCare Institute jsme letos opět zpracovávali dotazníky. Naskenovali jsme 85 152 papírových A4 dotazníků. Ty jsme následně s využitím softwaru ABBYY FlexiCapture vyhodnotili a data uložená do databáze jsme zpracovali do webových výstupů s žebříčky a grafy.

GDPR

Už jste o této zkratce slyšeli? Pokud ne, buďte rádi. Pokud ano, asi s námi sdílíte pocit nejistoty a nechuti. Ale už na tom pracujeme a stejně jako jsme zvládli EET, zvládneme i implementaci GDPR do Vašeho webu či aplikace.

Co nás čeká v roce 2018?

Nevíme, ale těšíme se na to!